Czas zadbać o zdrowy i piękny uśmiech

Piękny, a przede wszystkim zdrowy uśmiech to podstawa dobrego samopoczucia. Doskonały stan uzębienia nie wywołuje kompleksów – nie chodzi tutaj nawet o kolor zębów, ale o to czy nie są zajęte przez próchnicę. Próchnica to choroba bardzo powszechna na całym świecie, a w Polsce zbierająca szczególnie obfite żniwo wśród dzieci i młodzieży. Mówi się, że stomatolodzy ze Szwecji przyjeżdżają do Polski, by w praktyce uczyć się walki z próchnicą. Próchnica może powodować, że człowiekowi znika z twarzy uśmiech – ludzie wstydzą się braków w uzębieniu, a przecież współczesna stomatologia może temu skutecznie zapobiec.

Próchnica (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w) to także zagrożenie dla zdrowia, ponieważ bakterie poprzez niewywleczone zęby przedostają się do organizmu, wywołując przy tym rozmaite choroby, między innymi takie jak stany reumatyczne, kłębuszkowe zapalenie nerek czy zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego. Tak więc próchnica nie dotyczy wyłącznie jamy ustnej lecz całego organizmu. Co wywołuje próchnicę? Za powstawanie próchnicy odpowiedzialnych jest wiele bakterii. Największym wrogiem zębów jest jednak paciorkowiec Streptococcus mutans. Ogromną pożywką jest cukier, spożywany ostatnimi czasy w ogromnym i niekontrolowanych ilościach, zwłaszcza przez młodsze pokolenia. Przerażające jest to, że młode generacje mają znaczne ubytki w uzębieniu – powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt łatwy dostęp do słodyczy i ich niska cena, brak kontroli rodzicielskiej lub brak edukacji zdrowotnej w domu, ograniczony dostęp do gabinetu stomatologicznego z przyczyn ekonomicznych (obecnie trwają starania o przywrócenie takowych do szkół) oraz limity narzucane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na fatalny stan uzębienia może wpływać niewłaściwa higiena jamy ustnej – zazwyczaj jest to zły wybór pasty do zębów, zazwyczaj dedykowany ceną a nie jakością lub niezbyt częste mycie zębów lub unikanie tej czynności (niestety, takie przypadki też się zdarzają, nawet wśród osób dorosłych). Zdarza się, że niektóre osoby mają większą podatność na próchnicę. Jak zapobiegać próchnicy? Metoda jest bardzo prosta: trzeba regularnie umawiać się na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego (dentysta-stomatolog.com/torun,1.html) – dentysta w Toruniu w porę wychwyci powstającą płytkę nazębną i tym samym wyeliminuje jej istnienie. Stomatolodzy z Torunia troszczą się o zdrowie i piękno jamy ustnej w sposób bezstresowy i bezbolesny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>